7 اردیبهشت 1397

راهکارهای صمیمیت بیشتر بین" والدین و فرزندان"

مولف: نازی و حمید   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:


☘ ۱- اولین راهکار اینکه اگر توانستید تحمل کرده و با آرامش به حرف‌هایشان گوش کرده بدون اینکه خود را در جایگاه پدر یا مادر بدانید، بلکه خود را یک دوست صمیمی و هم سن و سال او بدانید و راهنمایی‌اش کنید. بدون اینکه ترسی داشته باشید اولین قدم و بزرگ‌ترین قدم را برداشته‌اید.

☘ ۲- فرزندان خود را‌‌ همان طوری که هستند بپذیرید، بدون مقایسه با فرزندان دیگران، اگر می‌خواهید واقعا آن‌ها را از دست ندهید.

☘ ۳- علاقه خودمان را به صورت جملاتی شیرین اما نه چرب زبانی و شیوه‌های غیر کلامی محبت آمیز و عملی به فرزندمان ابراز کنیم.

☘ ۴- با جوانان و نوجوانان به زبان دل آن‌ها و مناسب با زمان زندگی آن‌ها سخن بگوییم، درقالب احترام وتشویق در فرزندانمان ایجاد امنیت روانی و انگیزه مثبت کنیم.

☘ ۵- فاصله روحی خود را با دردودل کردن و تعریف خاطرات کودکی با فرزندانتان کم کنید و با این کار رشد معنوی را در آن‌ها تقویت کنید.

☘ ۶- اشتباهات فرزندان خود را با بزرگواری بدون پرده دری و ایجاد جسارت در آن‌ها رفع نمایید.

☘ ۷- به صورت دستوری با آن‌ها صحبت نکنیم و نام فرزند خود را با احترام به ویژه در حضور دیگران صدا کنیم.

☘ ۸- دادن هدیه‌های کوچک به بهانه مناسبت‌های مختلف به صورتی که آن‌ها را پر توقع نسازد و برای هر کار کوچکی از شما انتظار پاداش و جایزه نداشته باشند.

☘ ۹- ایجاد حس مسئولیت و اعتماد به نفس در فرزندان با تعیین وظایف درخانواده و دادن یک حس مالکیت به آن‌ها.

☘ ۱۰- نسبت به دوستان فرزند خود حساسیت و شناخت بالایی داشته باشید، زیرا گرایش او بر پذیرش شما در گروه همسالان و مشابهت آنان از عوامل اصلی تربیت نوجوانان و جوانان است و این کار وقتی آسان می‌شود که با فرزندانمان دوست باشیم که مطمئنا به دوستان آن‌ها نیزمی توانیم نزدیک شویم.

☘ ۱۱- اهمیت جایگاه فرزندتان را در خانواده به اوتفهیم کنید که در حفظ و رشد شخصیت خود کوشا باشد.

☘ ۱۲- توقعات و انتظارات خود را به صورت دقیق و در حد توان و با محبت برایشان توضیح دهید.

☘ ۱۳- در مواقع انتقاد، شخصیت او را زیر سوال نبرده بلکه حداقل از چند خوبی او تعریف کرده و سپس عمل ناپسند او را انتقاد کنید.

☘ ۱۴- درمقاطع دشوار سعی کنید کنارش باشید و با اواحساس همدردی کنید، امابه او بفهمانید کاری که شما انجام داده‌اید وظیفه او بوده و عادت نکند.

☘ ۱۵- در آخر فرزندانمان را با سختی و محرومیت آشنا کنیم تا دارای روحیه‌ای قوی و محکم شوند.

با دقت این راهکار‌ها را مطالعه کرده، بپذیرید و انجام دهید. مطمئن باشید گاهی صمیمیت و مهربانی به موقع شر را به خیر تبدیل کرده و دردسرهای آیندهٔ فرزند شما برایتان از بین خواهد رفت.

کانال پیام مشاور

تعداد مشاهده (313)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "راهکارهای صمیمیت بیشتر بین" والدین و فرزندان""


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید